СЕМЬЯ. ДЕНЬГИ. БУДУЩЕЕ.

Позитивне відновлення: чи маєте ви сили йти далі?

Позитивне відновлення: чи маєте ви сили йти далі?
Getty Images/Global Images Ukraine
Тамара Сухенко
2019-05-02 15:30
407

Стрес є частиною нашого життя та важливим чинником для виживання й адаптації. Проте якщо стрес стає хронічним, ми гірше сприймаєму нову інформацію та переробляємо її, погіршується наш емоційний стан і як результат — знижується наша продуктивність. Проте людське тіло й розум мають вбудований механізм відновлення. Про те, як компенсувати шкоду, заподіяну хронічним стресом, читачам Family Office розповідає Тамара Сухенко – психолог, викладач Академії лідерства, відомий український коуч.

Багато хто з нас живе насиченим приватним і професійним життям, може, навіть занадто повним. Активні стосунки та діяльність потребують нашої енергії та уваги. Таким чином виникає стрес — не обов`язково той гострий стан, коли хочеться скубати своє волосся. Ні, він м`який і майже непомітний. Та коли він постійно повторюється, ми опиняємося в стані хронічного стресу. Тіло захищається і гальмує частину своїх функцій — в результаті ми стаємо слабшими перцептивно, когнітивно та емоційно.

Участь у будь-якій події чи діяльності або навіть самі думки про це можуть спричинити невисокий за інтенсивністю, але потужний стрес, якщо має місце будь-яка з цих чотирьох умов:

1. Результат чи діяльність для вас важливі.

2. Результат або наслідки непередбачувані.

3. За вами спостерігають, вас оцінюють.

4. Хтось або щось вас розсердило чи засмутило.

Лідери отримують додаткову порцію сильного стресу, бо несуть відповідальність за людей, організації, результати.

Коли ми розширюємо власні зони відповідальності, беремо на себе дедалі масштабніші проекти й ролі, стрес накопичується. Але ж ми не маємо достатньо часу чи ресурсів для нейтралізації його хронічного впливу. Нас не вчать відновлюватися! Наше тіло, розум, серце, дух здатні себе відновити, та ми самі не дозволяємо цього. А потрібна лише наша інтенційність, прагнення застосувати власний досвід і задіяти особисті нейронну мережу та ендокринну систему. Дайте своєму тілу можливість зцілитися, відновити сили.

Якщо ви не усвідомлюєте, як багато у вашому повсякденному житті стресу та відновлення, пропонуємо провести такі підрахунки та визначити свій коефіцієнт відновлення.

Інвентаризація стресу

Згадайте своє життя за минулий тиждень. Якщо ви були настільки перевантажені чи напружені, що навіть не пам`ятаєте, що відбувалося, поставте собі 100 балів.

Для кожного виду діяльності або періоду з переліку нижче порахуйте кожен момент або подію кожного дня, які спричинили напругу чи стрес, або задовольняли одній із зазначених чотирьох умов.

• Щойно прокинувшись, ви думали про те, що конче треба зробити, обдумували проблеми або неприємності.

• Вам важко налаштуватися та підготуватися до робочого дня.

• Дорожні корки дратують вас.

• Підлеглий, колега чи клієнт засмутив вас або став причиною проблеми.

• Затримки чи перешкоди в діяльності.

• Робота над звітом, проектом, виконання завдання проходить під тиском, "горять" дедлайни.

• Довелося затриматися на роботі.

• Розмови, телефонні дзвінки або листи, які спричинили стрес чи призвели до напруги.

Підсумуйте й запишіть свій показник стресу за тиждень.

Інвентаризація оновлення

Що ви зробили минулого тижня, щоб відновити сили?

Якщо не можете пригадати нічого, поставте собі 0 балів. Це означатиме, що ви взагалі не відновлювали власні ресурси.

Для кожного виду діяльності/проміжку часу порахуйте моменти або події тривалістю щонайменше 15 хвилин, для яких було характерне:

1. Відчуття внутрішнього спокою.

2. Піднесення, прагнення розпочати якусь діяльність або радісне очікування на щось у майбутньому.

3. Відчуття, що перебуваєте в стані "тут і зараз", не думаючи про минуле чи майбутнє.

4. Перерва в роботі або пауза в почуттях, які вами володіли.

Приклади можливих способів відновлення:

• Медитація чи молитва

• Заняття йогою, бойовими мистецтвами

• Миттєвості ніжності з чоловіком/дружиною, партнером, своєю "половинкою"

• Жарти з чоловіком/дружиною, партнером, "половинкою"

• Допомога іншим

• Коучинг підтримка чи наставництво(формальне чи неформальне)

• Допомога другу — зі співчуттям (без спроби вирішити за нього його проблеми)

• Помірне регулярне фізичне навантаження

• Обдумування цінностей або мети

• Обговорення з іншими спільних цінностей або мети

Підсумуйте й запишіть свій показник відновлення за тиждень.


Розрахуйте коефіцієнт відновлення, розділивши показник відновлення на показник стресу, а саме: коефіцієнт відновлення = показник відновлення / показник стресу 


Якщо ваш коефіцієнт відновлення перевищує 1, очевидно, ви компенсуєте шкоду, якої завдає хронічний стрес, періодичним відновленням. Поділіться своїм досвідом з іншими!

Якщо коефіцієнт відновлення менший за 1, схоже, у вашому житті більше хронічного стресу, ніж відновлення. Наслідуйте рекомендації!

Продумайте одну ідею, що ви могли б робити щоденно, аби змінити баланс на свою користь.

Можете розробити план з відновлення разом з другом чи персональним коучем. Пам`ятайте: відновлення не буде сталим без інтенційності. Стрес трапляється сам, але відновлюєтеся ви лише тоді, коли свідомо над цим працюєте.

Чотири типи досвіду дозволяють побудувати близькі продуктивні резонуючі стосунки: ті, в яких ми відчуваємо надію, співчуття, грайливість та усвідомленість.

Подібний досвід також запускає в тілі процеси самовідновлення. Без періодичного самовідновлення навіть найуспішніші втрачають стабільність та ефективність, просто вигорають. Таке скочування у вигорання є природнім, але не невідворотним. Ми здатні за допомогою інших, в т. ч. коучів, переорієнтувати власну роботу й життя таким чином, щоб мати щоденну можливість для відновлення й залишатися мотивованими, продуктивними та зануреними в процес.

Важливо тільки не відступати від свого рішення регулярно отримувати денну норму оновлення. Результатом буде ваше здоров`я, а також збереження чи підвищення ефективності в роботі.


Автори статті:

Річард Е. Бояціс, Ph.D., професор факультету організаційної поведінки, психології та когнітивістики, завідувач кафедри сімейного бізнесу Г. Р. Горвіца, Case Western Reserve University.

Мелвін Л. Сміт, Ph.D., доцент факультету організаційної поведінки, декан факультету підготовки керівників, Case Western Reserve University, Weatherhead School of Management.

Переклад статті: Наталія Лисова, Тамара Сухенкo

Джерело: humantime.com.ua