СЕМЬЯ. ДЕНЬГИ. БУДУЩЕЕ.

Успішні стратегії відомих інвесторів

Успішні стратегії відомих інвесторів
Getty Images/Global Images Ukraine
2019-06-11 16:35
131

Історії світового фінансового ринку відомі видатні інвестори, стратегії яких виявилися надзвичайно успішними і зробили цих людей одними з найбагатших у світі. Family Office знайомить сьогодні своїх читачів з принципами стратегій, які застосовували Бенджамін Грехем, Уоррен Баффет і Джордж Сорос.

Теорія рефлективності Джорджа Сороса

Цей всесвітньо відомий багатій заробив свій капітал за допомогою спекулятивних угод на фондовому ринку. Це були кризові часи, протягом яких він застосовував свою теорію рефлективності, описану у книзі «Алхімія фінансів». Віlповідно до цієї теорії рішення про купівлю і продаж цінних паперів приймаються на підставі очікування цін у майбутньому, а оскільки очікування – категорія психологічна, на них можна і потрібно впливати.

Джордж Сорос народився у Будапешті (Угорщина) у 1930 році. Єврейська родина не відзначалася значними статками, і через 17 років переїхала до Великобританії, де юнакові вдалося поступити та успішно закінчити Лондонську школу економіки. Ким тільки він не працював під час навчання! Джордж був і продавцем, офіціантом, і носієм на залізничному вокзалі...

Наступний етап життя великого фінансиста – переїзд у 1956 році до Сполучених Штатів Америки, де Джордж влаштувався у нью-йоркській брокерській конторі рядовим спеціалістом. І тільки у 1970 році йому вдалося створити власний фонд Quantum, на основі якого згодом утворилася знаменита інвестиційна Quantum Group. За підрахунками експертів, тільки за перші 10 років існування фонду його дохідність становила 3365% (понад 330% річних).

Експерти вважають найціннішою рисою легендарного фінансиста здатність відкидати особисті емоції, діючи на фінансовому ринку, а також готовність визнавати власні помилки.

Сам Сорос вважає однією зі своїх переваг відсутність будь-якого певного стилю інвестування, адже у кожному конкретному випадку він прилаштовується до ринкової ситуації. Так, якщо 15-20 років тому його фонд Quantum переважно працював на валютному ринку, зараз вагомішу роль відіграють вкладення у промисловість. Крім того, з часом Сорос дедалі більше уваги приділяє глобальним макроекономічним трендам.

Відомі випадки, коли Сорос особисто здійснював атаки на умовиводи приватних інвесторів за допомогою гучних заяв у засобах масової інформації. Так, у березні 1993 року фінансист спрогнозував, що ціна на золото має зрости. Заява інвестгуру зумовила великий попит на золото з боку приватних інвесторів. Протягом наступних чотирьох місяців ціна збільшилася на 20%.

Наприкінці 2010 року дослідницька компанія Leveraged Capital Holdings назвала фонд Quantum найефективнішим у світі за останні 40 років. І хоча стратегії Джорджа Сороса не настільки академічні й математично обґрунтовані, як у Бенджаміна Грехема та Уоррена Баффета, його поради, що ґрунтуються на теорії рефлективності, тобто двобічній взаємодії між мисленням і реальністю, яка характеризується невизначеністю результатів, може принести зиск.

Стратегія “розумних інвестицій” Бенджаміна Грехема

Можливо, ім’я цього успішного фінансиста знають не всі, але вже те, що Баффет вважає його своїм учителем, багато про що говорить.

Народився Бенджамін Грехем у Лондоні у 1894 році, а через рік родина вже переїхала до Нью-Йорка. Згодом батько покинув дружину і двох маленьких синів, тож, мати навчала дітей бути найкращими, аби досягти успіхів. Гарне навчання дало змогу цілеспрямованому юнакові, одержуючи стипендію, закінчити коледж і поступити до Колумбійського університету.

Кар’єра Грехема розпочалася на Нью-Йоркській фондовій біржі у 1914 році, де він спочатку працював... кур’єром. Тоді його тижневий заробіток становив $12. Проте вже у 1926 році разом з Джеромом Ньюменом він засновує інвестиційне товариство Graham-Newman, яке згодом перетворилося на велику інвестиційну компанію. Одночасно з бізнесом Грехем починає тривалу викладацьку діяльність – у 1928-1956 роках він читає курс «Фінанси» у рідному виші. У 1956 році Грехем йде у відставку, але вже на той час вважається живою легендою Уолл-стріт. Проте його більше приваблює педагогічна діяльність, і він переїжджає до Каліфорнії, де продовжує викладати у Каліфорнійському університеті.

Свої три знамениті принципи, які дають змогу вибудувати ефективну стратегію інвестування, Грехем описав у відомій праці «Розумний інвестор». Перший з них звучить як «Вибирайте не акції, а компанію», другий – «Купуйте акції за ціною, яка гарантує відсутність збитків», третій – «Будьте готові діяти за умов високої волатильності ринку».

Пояснюючи перший принцип, Грехем рекомендував при виборі акцій діяти таким чином, ніби у подальшому доведеться управляти цією компанією. За такого підходу особливе значення набувають вивчення інвестором фінансової звітності, наявність вагомих причин для купівлі і логічна обґрунтованість угоди.

Грехем – автор оригінальної концепції безпечного інвестування. Саме вона дозволила фінансисту застосовувати другий принцип – гарантії захисту від можливих збитків при падінні курсів. Концепція полягає у такому: придбавати цінні папери слід за цінами, на певну суму меншими за їх реальну вартість. Для цього застосовується основний коефіцієнт «ціна/прибуток» (ціна 1 акції, поділена на прибуток за останні 12 місяців, у розрахунку за 1 акцію). Наприклад, якщо реальна ціна акцій якої-небудь компанії дорівнює $20 за акцію, то купувати слід лише після того, як котировки цих акцій впадуть до $14. У такому разі запас безпеки дорівнюватиме 30%!

Не секрет, що на стан фінансового ринку суттєво впливають очікування і висновки інвесторів. Тому Грехем постійно підкреслював важливість прийняття обґрунтованих і зважених рішень за умов високої волатильності, особливо тоді, коли на ринку немає чіткого та явного тренду, тобто значущого підвищення або зниження індексів. Стратегії Грехема актуальні й сьогодні, особливо на таких чутливих ринках, як український.

Стратегія «терпіння – золото» Уоррена Баффета

Американський мільярдер Уоррен Баффет здається, на перший погляд, просто улюбленцем фортуни, проте за кожною його угодою стоїть титанічна робота зі збору та аналізу фінансової інформації, глибоке розуміння бізнесу компанії. З самого початку він надавав принципового значення показникам фінансової звітності, які мали слугувати основними критеріями при купівлі акцій.

Народився Баффет у 1930 році в Омасі, найбільшому місті штату Небраска (США). Спробувати долю на біржі він прагнув з дитинства – перші три привілейовані акції купив в 11 років. Але не дочекався справжнього злету компанії Cities Service, продавши акції за $40 замість $200. Практично все життя Уоррен пам’ятає свою помилку, проповідуючи головний принцип інвестування «терпіння винагороджується».

Після того, як Баффет прочитав книгу Б. Грехема «Розумний інвестор», він став слухачем його курсу «Фінанси» у Колумбійському університеті, а згодом – і працівником компанії Грехема, де пропрацював до її закриття у 1956 році.

У 1965 році Уоррен купив контрольний пакет акцій компанії Berkchire Hathaway, яка виробляла текстиль. Наразі це – величезний інвестиційний холдинг з капіталізацією у $206 млрд.

За десятиріччя успішної роботи Баффет застосовував різні стратегії, але провідними можна назвати лише дві: придбання акцій нестабільних, але перспективних компаній, і купівля акцій у період кризи фондового ринку. Приклад першої стратегії – купівля акцій банку Wells Fargo у 1990 році.

Уоррен Баффет – давній прихильник стратегії довгострокового інвестування. Його золоті правила такі:


• викладіть ваш план дій у письмовій формі або тримайте його в голові. Головне – якомога суворіше додержуйтеся його на практиці;

• виявляйте достатню гнучкість: якщо будь-які обставини або нова інформація значно змінюють ситуацію, внесіть зміни у свій план дій;


• вивчіть динаміку обсягу продажів і прибутку компанії. Проаналізуйте джерела їх отримання;

• зосередьтесь на потенційному об’єкті інвестування. Ретельно проаналізуйте лінійку продуктів, що випускає компанія, або послуги, які вона надає, її позиції у галузі в цілому і порівняно з найближчими конкурентами;

• зберіть якомога більше інформації про людей, які управляють компанією;

• якщо ви знайшли чудовий об’єкт для інвестування, не звертайте увагу на несприятливі прогнози динаміки ринку та економіки в цілому;

• не інвестуйте тільки для того, щоб вкласти кошти. Якщо прийнятних об’єктів немає, зберігайте свій капітал у грошовій формі. Багато хто з надто емоційних інвесторів, не знаходячи оптимального об’єкта для інвестування, придбавають краще з того, що є, а згодом жалкують про це;

• визначте для себе, на чому ви знаєтеся, на чому – ні. Інвестуйте саме в ті компанії, бізнес яких вам відомий.

До речі

Радимо вам прочитати праці видатних стратегів фінансового ринку – надто невеличкий обсяг цікавої інформації вдалося нам викласти для вас на сайті.

• Грэхем Б., Цвейг Дж. Разумный инвестор. – К.: Вильямс, 2010.


• Баффет У. Назад в школу! Бесценные уроки великого бизнесмена и инвестора. – М.: АСТ, 2010.


• Сорос Дж. Алхимия финансов. – К.: Диалектика, 2010.


• Росс Н. Секреты выдающихся инвесторов. – К.: Вильямс, 2009.