СЕМЬЯ. ДЕНЬГИ. БУДУЩЕЕ.

Економічні прогнози на 2019 рік: чого чекати і до чого готуватися?

Владимир Гаркуша
Управляющий партнер K.A.C. Group Corporate Lawyers & Tax Advisors
2019-01-09 12:07
371

В цілому, вважаю, все достатньо прогнозованим. Тенденції, що існують останні років шість, збережуться. Навряд чи варто чекати іноземних системних інвестицій. Робочий ресурс буде вимиватися на будівництва в Португалії і сезонний збір овочів-фруктів у Польщі. Внутрішні ринки продовжуватимуть згортатися.

Ці очевидні речі безумовно будуть пропедальовані умовами війни, березневими виборами, тотальною корупцією й абсолютною відсутністю політичної волі керівництва держави до будь-яких змін.

Це стосовно чого чекати і це стосується всіх громадян України. Відповідь на запитання «до чого готуватися?» суто індивідуальна. Хіба що теза, яка має дотик до всіх: підприємцям 2019-й принесе складнощі для інвестицій у власний бізнес, для пересічних громадян – не час інвестувати у власний статок: будівництво, земля etc.

Які законодавчі зміни стануть реальністю в 2019 році та яким чином вони вплинуть на макроекономічні показники країни? Мене як аудитора цікавить перспектива і наслідки ухвалення закону на виведений капітал. Йдеться про скасування податку на прибуток і введення податку на виведений капітал, по суті – податок на розподілений прибуток у вигляді дивідендів. З одного боку, частка податку на прибуток у бюджеті України становить 5-7%, з іншого – ухвалення цього закону є кроком до концептуальних змін у системі оподаткування в Україні. За розрахунками спеціалістів, а також враховуючи досвіду Естонії, яка ввела аналогічну податкову новацію багато років тому, в перший рік бюджет «просяде» на 5-6%. Але з третього року має бути стійкий ріст бюджетних надходжень від нового податку.

Чи вдасться утримувати прогнозовану держбюджетом інфляцію і як це позначатиметься на кишенях українців? МВФ ухвалив програму допомоги stand-by у сумі майже $4 млрд, з яких близько $1,5 млрд надійде найближчим часом. У програмі чітко записано, що вона «забезпечить подальше зменшення державного боргу, подальше зниження інфляції, збереження гнучкого обмінного курсу». Власне, це і є відповідь.

Курс долара та євро— чи буде без сюрпризів? І що може статися, щоб ці "сюрпризи" виникли?На фінансових ринках заробляються величезні гроші. Значною мірою — від коливань курсів валют. Тролять «жовті жилети» Макрона у Франції – євро падає, пройде у Великобританії повторний референдумBrexit– євро почне зростати. Це, так би мовити, приклади на прикладному рівні. Кардинально з цим нічого вдіяти неможливо. Ще раз: занадто багато людей, потужних важелів у політиці і фінансах впливають на можливість появи «сюрпризів».