СЕМЬЯ. ДЕНЬГИ. БУДУЩЕЕ.

Тезаврація – це не тільки про монети

Марина Нестеровская
блогер, эксперт финансового рынка
2019-06-06 11:32
299

Останнім часом ринок монет з дорогоцінних металів розвивається в Україні досить прискореними темпами.

Це пояснюється тим, що він має низку переваг порівняно з іншими сегментами ринку банківських металів. По-перше, монети з дорогоцінних металів ліквідні незалежно від вмісту дорогоцінного металу в них – нумізмати у країні ще являють собою активну частину поціновувачів прекрасного. По-друге, монети мають більшу раритетну ціну порівняно з ювелірними виробами з дорогоцінних металів. По-третє, монети з дорогоцінних металів мають зручний ваговий вміст металу і можуть бути прирівнені до зливка. Тож, придбання тезавраційних монет – безперечно гарна інвестиція. Але як правильно це зробити? І чому саме тезавраційних монет? І взагалі – що таке тезаврація?

Ця загадкова тезаврація

Слово «тезаврація» прийшло до нас від грецького thesauros, що перекладається як «скарб», «запас» і означає накопичення коштів у готівковій формі в очікуванні зростання їх вартості та отримання прибутку у майбутньому. Термін «тезаврація» зазвичай не вживають, коли йдеться про накопичення паперових грошей або інших нематеріальних цінностей. У самому терміні закладено протиставлення золота (або срібла) будь-яким «паперовим цінностям», схильним до знецінення и залежним від інших примх економіки.

Часто-густо термін “тезаврація” пов’язують виключно із золотом, проте тезаврація – це накопичення капіталу у формі золотих зливків, монет або простих ювелірних виробів приватними особами, а також банками. Тезавратором може стати кожний, хто бажає захиститися від інфляції та збільшити свої статки. Чим тоді тезавратори відрізняються від інвесторів та спекулянтів, запитаєте ви?

Тезавратор – особа, яка має у своєму розпорядженні певну суму коштів для придбання золота у вигляді золотих зливків, монет або прикрас. Якщо ви визначили себе як тезавратор, то ваша основна мета – страхування ваших заощаджень від інфляції, а також від можливих матеріальних втрат у період політичних та економічних криз.

Тезаврація, інвестиція, спекуляція

Тезаврація економічно і соціально неоднорідна. Традиційно цей термін вживають: і тоді, коли купують кілька золотих монет для себе або у подарунок (суто тезаврація); і тоді, коли велика міжнародна корпорація придбаває золоті сертифікати (тезаврація як інвестиція); і тоді, коли купують партії золота на ринку строкових операцій для спекуляцій на курсовій різниці (тезаврація як спекуляція).

Відмінності між традиційною тезаврацією, інвестицією і спекуляцією умовні й приблизні. В деяких випадках два і навіть усі три типи можуть поєднуватися в конкретній операції накопичення золота, котре як довгострокова інвестиція характеризується практично постійно висхідною динамікою.

До речі, цікавим як інвестиційний інструмент є срібло. Його приваблива риса – насамперед ціна: темпи подорожчання саме цього металу значно випереджають темпи зростання цін на інші метали вже кілька років поспіль. І в майбутньому, за прогнозами світових аналітиків, ця тенденція залишиться – ринок очікує зростання ціни на срібло до 65%.

Дзвінкі й вигідні

Проте найчастіше термін «тезаврація» вживають стосовно інвестиційних монет, придбання яких є надійною і вигідною інвестицією. Окрім коливань курсу банківських металів на світовому ринку, на вартість тезавраційних монет також впливає їх цінність як предмета інвестиції. Наприклад, першою інвестиційною монетою став південноафриканський крюгерранд, випущений ще в 1967 році. Він і досі є офіційним платіжним засобом.

Серед сучасних тезавраційних монет найбільшою популярністю користуються кілька відомих класичних:

• американський орел (American Eagle); 


• канадський кленовий листок (Canadian Maple Leaf); 


• південноафриканський крюгерренд (South African Krugerrand); 


• австрійська віденська філармонія (Austrian Vienna Philharmonic). 


Кожна з цих монет – вагою в одну унцію благородного металу – має низьку кореляцію з курсом золота, через що є гарним засобом диверсифікації інвестицій. Крім того, особливої привабливості і раритетності монетам додають оригінальний дизайн і новітні технології карбування, зокрема фотодрук кольорового зображення на дорогоцінному металі. Монетні двори центробанків різних країн виступають оптовими дилерами монет для дистриб`юторів, роль яких виконують комерційні банки і спеціалізовані компанії. Провідними ринками золотих монет визнані Цюріх, Лондон, Париж, Нью-Йорк і Брюссель. Сьогодні приблизно 15% золота, що добувається, використовується для карбування монет. 

Як правильно купувати інвестиційні монети

Тезавраційні, або інвестиційні, монети – це монети із золота не нижче 900 проби або срібла не нижче 925 проби, або платини чи паладію – не нижче 999 проби. Вартість таких монет залежить від ціни банківських металів на міжнародних ринках, яка переважно має постійну тенденцію до зростання.

Інвестиції у монети – проект тривалий, розрахований не менше ніж на рік. Для кожної монети розрахувати період приблизної прибутковості можна самостійно, виходячи з прогнозів зростання цін на метали і прогнозів зростання колекційної цінності тієї чи іншої монети. Слід підкреслити, що ринок банківських металів досить волатильний (ціна на метал може різко змінитися в бік зростання або падіння). Тому інвестору в дорогоцінні метали і монети радимо відстежувати світові й українські котирування на банківські метали на порталах Української біржі дорогоцінних металівWcoins.com.uaDragmet.com.ua та ін.

Для більшої обізнаності радимо також вивчити базові особливості нумізматичної справи, основи оцінки монет та інші нюанси.