СЕМЬЯ. ДЕНЬГИ. БУДУЩЕЕ.

Грамотність & облігації

Грамотність & облігації
Getty Images/Global Images Ukraine
2019-06-13 09:31
166

Що сталося за тиждень на фінансовому ринку – стисло про головне.

Фінансова грамотність

Нацбанк береться за формування фінансової культури українців. Ключовою аудиторією є молоде покоління, на розвитку фінансової грамотності якої зосередиться центробанк.

“Ми прагнемо допомогти українцям навчитися жити у повному викликів та змін реальному світі. Ми працюватимемо, аби створити умови для зростання особистого добробуту українців через формування нової фінансової культури. Ми свідомі, що зміни у культурі та поведінці людей – це довгий шлях. Але ми готові на нього ступити”, – повідомила на форумі з фінансової інклюзії FINCLUSIONinUA Наталія Бондаренко, директор департаменту комунікацій Національного банку.

У планах НБУ — розробка єдиної комунікаційної платформи та створення Освітнього центру. Нацбанк розраховує на об`єднання зусиль у цьому питанні з усіма учасниками фінринку, державними та недержавними організаціями, в результаті чого буде розроблено програму дій з підвищення фінансової грамотності. Активна фаза реалізації стратегії запланована на 2020 рік.

Руйнівний FinTech

Крістіна Лагард, керуючий директор Міжнародного валютного фонду, на симпозіумі з фінансових технологій лідерів G20 в Фукуоці (Японія), заявила, що зростаюча присутність технологічних гігантів, які використовують великі дані і штучний інтелект, може привести до серйозних збоїв у світовій фінансовій системі.

За словами чиновниці, такі інновації можуть, з одного боку, допомогти модернізувати фінансові ринки, з іншого – вірогідно зробити фінансову систему вразливою, поставивши систему платежів і розрахунків під контроль кількох технологічних гігантів, повідомляє reuters.com.

ВВП уповільнить зростання

Інвестиційно-консалтингова група ICU, що спеціалізується на ринках Центральної і Східної Європи, прогнозує на кінець року уповільнення зростання українського ВВП до 2,3% при інфляції 8% і курсі гривні 28,5 грн/$.

«Інвестиційний попит у цьому році суттєво знизиться через вибори і перестановку у політичному керівництві країни", — йдеться у коментарі фахівців компанії. Хоча дестабілізація паливного ринку через обмеження російських поставок і коливання валютного курсу несуть значні інфляційні ризики, приватні перекази продовжують зростати, але більш низькими темпами.

Разом з тим зберігаються шанси на поліпшення ситуації на фінансових ринках у 3-4 кварталах поточного року, повідомляє stockworld.com.ua.

Привабливість українського боргу

У короткостроковій перспективі купувати український борг у гривні, доларах та євро стане цікаво, вважає керуючий партнер інвестиційної компанії Capital Times Ерік Найман. Він також відзначає короткий горизонт інвестування у гривні, оскільки українська валюта буде постійно перебувати під загрозою різких провалів до січня 2020 року.

Експерт також розповів про збільшення інтересу до українського держборгу серед іноземних інвесторів після підключення України до системи Clearstream, що дає можливість іноземним інвесторам купувати українські ОВДП без відкриття банківських рахунків і переказу грошей в Україну.

Попри це, основна маса інвесторів, як і раніше, віддає перевагу короткостроковим ОВДП. Однак попит з боку іноземних інвесторів на 6-річні ОВДП свідчить про їхнє очікування зниження процентних ставок у гривні (слідом за інфляцією). Якщо це зниження дійсно станеться, то інвестори отримають хороші прибутки.

Безхмарні перспективи гривні

Упевнена ревальвація наприкінці минулого тижня дозволила НБУ викупити в резерви значні $102,7 млн — рекордний показник за останні два місяці, підтвердив тенденції, що коригуватимуть курс гривні на найближчі дні, директор департаменту казначейства і фондових ринків ПРАВЕКС БАНКу Артем Красовський.

Свою роль у зміцненні національної валюти зіграло і те, що на засіданні Правління НБУ у четвер, 6 червня, було вирішено поки не здійснювати наступного раунду пом`якшення монетарної політики і залишити облікову ставку без змін на рівні 17,50%, що також буде надавати ситуативну підтримку курсу до подальшого перегляду ставки через півтора місяці.

Щодо прогнозу на поточний тиждень, то поки курсові перспективи для гривні виглядають досить безхмарними — зберігається інтерес нерезидентів до ОВДП і відсутності в календарі будь-яких потенційно дестабілізуючих подій у політичній і економічній сферах, тож, фінансовий експерт не очікує значних коливань курсу і прогнозує його коридор у межах 26,10-26,70 грн/$.

20 найприбутковіших банків

НБУ опублікував фінансові результати українських банків станом на 01.05.19. У результаті за чотири місяці лідерство тримав Приватбанк із чистим прибутком понад 10 млрд грн. Другим є Райффайзен Банк Аваль зі 1,45 млрд грн прибутку. На третьому місці — ПУМБ з результатом 942,3 млн грн. ОТP Банк посів 4-у сходинку, заробивши 869,3 млн грн. На п`ятому місці ще один банк з іноземним капіталом — УкрСиббанк (762,23 млн грн). Він витіснив з п`ятірки російський Промінвестбанк, який опинився на 7-й позиції. Про позиції інших 15-ти учасників рейтингу йдеться в огляді minfin.com.ua.