СЕМЬЯ. ДЕНЬГИ. БУДУЩЕЕ.

K.A.C. Group: що змінює новий закон «Про валюту»

K.A.C. Group: що змінює новий закон «Про валюту»
Dutko/iStock by Getty Images
2019-02-07 14:35
260

"Ідея закону полягає у запровадженні принципу «дозволено все, що не заборонено», - коментує нововведення Тетяна Кузьмич. Таким чином керуючий партнер K.A.C. Group проаналізувала положення нового закону "Про валюту" для News.finance.ua.

Досі регулювання валютного питання здійснювалося на підставі декрету Кабінету Міністрів 1993 року. Згодом можливість регулювати максимальний термін повернення валютної виручки в державу надали Національному банку України як уповноваженому регулятору - новим законом запроваджується максимальний термін у 180 діб. 

"Але бачимо у регулятора ринку широкий набір повноважень із запроваджень «заходів захисту», - підкреслює Тетяна Кузьмич. - Ймовірно, надалі регулятор зможе досить вправно обґрунтовувати необхідність таких заходів підставами, і зафіксований строк лишиться номінальним у тексті закону".

Перш за все зміни мають відчути експортери та інвестори, запевняє експерт, зміниться стан відносин останніх з контрагентами та банками. Окрім того, закон скасовує рештки вимог нормативних актів щодо необхідності отримання індивідуальних ліцензій (дозволів) на інвестування за кордон в межах встановлених лімітів. Контроль за операціями з переказу змінено на функцію нагляду за дотриманням лімітів.

До позитивних новацій закону «Про валюту і валютні операції» практикуючий юрист Тетяна Кузьмич безумовно відносить:

- скасування обов’язкового продажу валютної виручки. Експортери зможуть вільно планувати розрахунки із зустрічними постачальниками, перестануть втрачати кошти на комісіях міжбанку та фінансових установ;

скасовування необхідності реєстрації кредитів, отриманих від нерезидентів. Пригадаймо спекуляції банків та вкрай важкий рух належних виплат іноземним кредиторам з питань зволікання реєстрації як договорів позики, так і змін до них;

- суттєве послаблення санкцій за порушення валютного регулювання. Зокрема, скасування такої санкції, як заборона провадження зовнішньоекономічної діяльності за порушення строків розрахунків по ЗЕД-договорах;

- спрощення відкриття рахунків іноземним громадянам та компаніям і проведення досить широкого спектра операцій по таких рахунках.

Для юристів важливим є закладена у статті 3 закону теза про винятковість регулювання валютних питань власне цим законом, пріоритетність його застосування у разі конфлікту норм з рештою законів та інших актів.

Закон також надає цікаві можливості та безпосередньо вплине на структуру розрахунків і відносини суб’єктів господарювання.