СЕМЬЯ. ДЕНЬГИ. БУДУЩЕЕ.

Приватні інвестиції в Україні: з чого розпочинати?

Приватні інвестиції в Україні: з чого розпочинати?
z_wei/iStock by Getty Images
2018-12-28 14:49
252

Брак досвіду, зв`язків, грошей позначається відразу ж: з`являються сумніви і страх. Такі негативні емоції, якщо вчасно їх не приструнити, тягнуть баластом донизу. Внаслідок ми заробляємо лише малу частину того, що могли б, розповідає для Інвестгазети експерт Роман Ляшко.

Недоступний рубіж

Усі ці «а що, якщо», «а раптом», «але ж», «а мені говорили», на наш погляд, і є головною проблемою більшості молодих українських інвесторів. Я не закликаю бігти і вкладатися в усе, що можна і не можна, у найризикованіші стартапи, криптовалюту, божевільні технології і ICO. Ні. Страхи і сумніви - важлива частина психіки будь-якої здорової людини. Вони є і будуть завжди. І потрібно навчитися контролювати їх і «саджати на ланцюг» у тих випадках, коли це необхідно.

Безглуздий страх

За час роботи в декількох інвестиційних компаніях я не раз зустрічав інвесторів, які боялися почати інвестувати, мотивуючи це тим, що «а раптом я помру раніше / захворію / загину в автокатастрофі / вкрадуть інопланетяни...». У надійність інвестицій як гарного способу зберегти і примножити такі люди не вірять.

Розділити, щоб оцінити

Інвестиційні ризики можна передбачити, але можна оцінити, прорахувати, спрогнозувати. В умовах українського ринку найкраще починати з консервативних вкладень - прямих інвестицій у діючий малий і середній бізнес.

Для прямих інвестицій найкраще розроблена методологія оцінки ризиків проекту - оцінка трьох його найважливіших критеріїв: ринок, на якому працює або на який збирається виходити проект; продукт; команда. Якщо оцінка ризику в кожному з перелічених пунктів прийнятна, угоду можна розглядати. Перевищення рівня ризику для інвестора хоча б в одному з критеріїв вважається стоп-фактором.

Об`єднати, щоб перемогти

Ще одним кроком до перемоги над невіглаством в інвестиціях є усвідомлення факту, що прибуток приносить не актив, яким би хорошим і багатообіцяючим він не був. Прибуток приносить гарний інвестиційний портфель, тобто добре диверсифікований портфель правильно підібраних активів.

Якщо ми говоримо про прямі інвестиції, зазвичай приватному українському інвестору досить мати в портфелі вкладення в 5-7 надійних проектах приблизно в рівних пропорціях. Такі проекти повинні бути з різних секторів економіки, аби ризики одного бізнесу компенсувалися прибутковістю інших.