СЕМЬЯ. ДЕНЬГИ. БУДУЩЕЕ.

Революції & інновації

Революції & інновації
Getty Images/Global Images Ukraine
2019-07-16 09:36
133

Новини медицини – стисло і цікаво.

Пробіотики і схуднення без проблем

Створена бельгійськими вченими з Католицького університету Лувена пігулка для схуднення містить у собі 10 млрд бактерії-пробіотики Akkermansia muciniphila, йдеться у статті журналу The Age. Новий засіб для схуднення було випробувано на 20 добровольцях із зайвою вагою, які вживали її щодня протягом трьох місяців. У контрольній групі учасники одержували плацебо. В результаті, як передає The Age, до фіналу випробування добровольці, які приймали пігулки з пробіотиками, змогли скинути вагу без якихось істотних змін у способі життя, зокрема вони не змінювали раціон, їхній рівень фізичних навантажень також залишався незмінним.

У попередніх дослідженнях вчені отримували докази того, що збільшення популяції цих бактерій-пробіотиків у кишечнику сприяє активації обміну речовин, зниженню рівня цукру в крові, а також зменшенню ризику розвитку ожиріння.

Імплант повертає зір

У США розробили імплант, який повертає зір сліпим, пише The Guardian. Так, шестеро людей змогли частково відновити зір без очей. Відеокамера, прикріплена до окулярів, надсилала відзнятий матеріал на електроди, імплантовані в зорову кору головного мозку.

Цей винахід — спільна робота студентів медичного коледжу Бейлор у Техасі та Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі. Дослідники просили піддослідних з імплантами, кожен з яких був повністю сліпим протягом багатьох років, дивитися на темний екран комп`ютера і шукати на ньому білий квадрат, що випадково з`являється в різних місцях на моніторі. Більшість із цих людей за допомогою імпланту змогли побачити фігуру. Раніше всі спроби створити біонічний зір були зосереджені на винаході імплантів безпосередньо для ока. Для них необхідні працюючі очі та зоровий нерв. Для нового винаходу цього не потрібно.

Революція і діабет
Група вчених Інституту хімії при Єврейському університеті Єрусалиму зуміла отримати препарат інсуліну, що має як підвищену тривалість дії, так і терміну зберігання. Таке вирішення проблеми вчені всього світу шукали понад 60 років. Тривалість дії ін’єкцій інсуліну, синтезованого новим способом, значно перевищує нинішню. Тобто однієї ін’єкції буде достатньо для того, щоб підтримувати нормальне функціонування організму хворого протягом декількох діб, а в деяких випадках – і тижнів. Крім цього, засвідчують учені, препарат має підвищену стійкість до впливу зовнішнього середовища, що дозволяє зберігати його у 5 разів довше, при цьому без спеціальних охолоджуючих контейнерів. Таким чином, хворий, збираючись у далеку поїздку, може просто взяти із собою потрібну кількість флаконів з інсуліном, не хвилюючись про їх зберігання.

€35 млн для АІ і боротьби з раком

ЄС має намір інвестувати €35 млн у розвиток технологій штучного інтелекту, які використовуватимуться, зокрема, для діагностики та лікування раку. Відповідна інформація оприлюднена на сайті Єврокомісії. Як зазначається у повідомленні, згаданий запит є частиною програми Horizon 2020, в рамках якої Єврокомісія інвестує загальну суму у €177 млн для реалізації проектів цифрової трансформації системи охорони здоров’я і цифрових рішень для надійності та кібернетичної безпеки системи охорони здоров’я.

“Сьогодні Європейська комісія ініціювала запит на пропозиції щодо підтримки аналізу графічних показників у сфері здоров’я на основі штучного інтелекту, на реалізацію яких виділяється €35 млн. Йдеться також про розвиток інших інструментів та аналітичних програм, спрямованих на запобігання, передбачення та лікування найбільш поширених форм раку”, – йдеться у повідомленні.

Скільки можна пити

Вчені довели, що між вживанням алкоголю, навіть у помірних кількостях, і різними хворобами, зокрема хворобами серця і раком, є зв’язок. Про це йдеться в дослідженні, опублікованому в журналі CMAJ. У новому дослідженні вчені вивчили зв’язок моделей споживання алкоголю зі змінами фізичного і психічного здоров’я серед населення. Вони виявили, що коли люди перестають пити алкогольні напої, їхній стан, особливо психічний, поліпшується. Крім того, стан питущих людей поліпшувався і досягав майже тих самих значень, що й у непитущих, коли вони повністю відмовлялися від алкоголю.

У дослідженні взяли участь 10 386 осіб з Гонконгу, які з 2009-го до 2013 року не вживали алкогольних напоїв або вживали в помірних кількостях.

Застуда допомогає вилікувати рак

Штам вірусу застуди може інфікувати та вбити клітини раку сечового міхура, як свідчить невелике дослідження. В одного пацієнта зникли всі ознаки хвороби, ще у 14 виявили докази, що ракові клітини загинули. Дослідники з університету Суррея (Великобританія) кажуть, що вірус може "допомогти здійснити революцію в лікуванні" раку і зменшити ризик рецидиву. Науковці називають такі новини багатообіцяючими, якщо глибинніші дослідження підтвердять такі результати.

Після того як ці клітини загинули, вірус застуди поширився та інфікував інші ракові клітини, але решта здорових клітин залишилася незайманою. Вірус робить дещо особливе, каже керівник дослідження, професор Гардев Панда з Університету Суррея та Королівської окружної лікарні Суррея: "Вірус потрапляє до ракових клітин і вбиває їх, приводячи в дію імунний білок, а це спонукає інші імунні клітини приєднатися до цього процесу”. Науковці планують застосувати вірус застуди разом із таргетною медикаментозною імунотерапією в майбутньому дослідженні з більшою кількістю пацієнтів.

Бактерія, що змінює групу крові

Канадські вчені виявили бактерію, яка здатна перетворювати кров групи А (друга) на нульову групу (першу). Про це повідомляє Nature Microbiology.

Ферменти бактерії Flavonifractor plautii ефективно розщеплюють складні цукри і впливають на еритроцити крові другої групи, тим самим змінюючи її. Знахідка була виявлена в товстому кишечнику людини. Як відзначають дослідники, властивості бактерії дозволяють робити кров, придатну для переливання будь-якій людина, оскільки перша група є універсальною. На думку вчених, використання бактерії у медичних цілях дозволить збільшити запас універсальної донорської крові майже вдвічі.