СЕМЬЯ. ДЕНЬГИ. БУДУЩЕЕ.

Венчурна стабільність & Китайські перспективи

Венчурна стабільність & Китайські перспективи
Getty Images/Global Images Ukraine
2019-08-27 09:19
112

Новини інвестиційної галузі за тиждень — стисло про головне.


Фондова «перепустка»

Українські інвестиційні фонди допустили до купівлі активів іноземних емітентів, повідомив на сторінці у Facebook член Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Олександр Панченко. Він додав, що Міністерство юстиції зареєструвало положення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 29 липня 2019 року. Положення набуде чинності з дати його опублікування.

Своїм рішенням Нацкомісія затвердила перелік іноземних фондових бірж, на яких перебувають в обігу цінні папери іноземних емітентів, які можуть входити до складу активів інститутів спільного інвестування. Відповідальність за виконання рішення комісії покладено на того ж Олександра Панченка.

Венчурна стабільність

Другий квартал 2019 року у всьому світі відзначився стабільністю венчурних інвестицій, згідно з висновками звіту компанії KPMG Enterprise Venture Pulse. Так, вартість угод у США, інших країнах Америки та Європи демонструє стабільну динаміку, у той час, як в Азії спостерігається спад активності. Загалом обсяг світових венчурних інвестицій у другому кварталі 2019 року становив $52,7 млрд.

Щодо України, то, за даними UVCA, обсяг венчурних інвестицій у вітчизняні проекти у 2018 році зріс на 30% і дорівнював $337 млн. «Частка України в глобальному обсязі ринку венчурних інвестицій залишається незначною — близько 0,1%. Однак з огляду на високий рівень недоінвестування економіки та зацікавленість українських інвесторів у локальному ринку, в середньостроковій перспективі можна очікувати на позитивну динаміку ринку через запуск Українського національного фонду стартапів і Фонду підтримки винаходів», — розповів у коментарі для FinPost менеджер відділу інвестицій та ринків капіталу KPMG в Україні Андрій Усенко.

Криза наближається

У світовій економіці з’явилися ознаки масштабної кризи, що наближається, розповідає керуючий активами компанії Blackshield Capital AG Руслан Хоменко у публікації для biz.nv.ua. Одна з ознак — оголошення або початок зниження відсоткових ставок центральних банків по всьому світу, що, як правило, призводить до рецесії. Друга ознака — оцінка з боку професійних інвесторів вартості грошей або поточних ризиків в економіці на найближчі 3-24 місяці вище, ніж через десять років. Ще один «дзвоник» — зниження у липні прогнозу зростання світового ВВП від МВФ з 3,3% до 3,2% на 2019 рік і з 35% до 3,2% на 2020 рік. 

Варто поспостерігати і за ставленням професійних інвесторів до золота, яке поступово зміцнюється як «захисник» активів. Тому профі нарощують позиції по цьому металу, розуміючи, що незабаром економічний цикл підійде до свого завершення. І не менш важлива ознака — надлишок нафти і відповідно дуже повільне зростання попиту на «чорне золото». «Криза, що наближається — думка грошей і вже прийнятих рішень, а не думка економістів, які малюють красиві цифри...», — підсумував Хоменко.

Китайські перспективи

Днями мільярдер і засновник хедж-фонду Bridgewaters Associates Рей Даліо, який управляє активами на майже $160 млрд, на YouTube-каналі компанії поділився власною думкою щодо інвестування в Китай. За його словами, протягом останнього десятиліття китайські акції зросли у чотири рази, а облігації — усемеро. 

Даліо також зазначив, що за співвідношенням прибутковості і ризику Китай зараз, як мінімум, не гірший за інші потужні економіки світу, а потенційно навіть кращий серед них. При цьому гуру фінансів визнає, що уважно стежить за поточним розвитком подій між США і Китаєм. За його словами, нині складно назвати більший каталізатор для коливання світових ринків, ніж торговельна війна цих двох наддержав. 

Він вважає, що було б розумно робити ставки «на обох коней», але у той самий час і попереджає: якщо конфлікт сильно загостриться, то втрати будуть важкими для кожної зі сторін. Даліо, який 30 років досліджує китайську економіку, впевнений, що Китай надає глобальним інвесторам рідкісну можливість отримати доступ до великого, ліквідного та високодиверсифікованого ринку.

Аргентинські втрати

Всесвітньо відома компанія з управління облігаціями Franklin Templeton втратила близько $1,8 млрд на обвалі цін на боргові цінні папери Аргентини. Облігаційні фонди, керовані Майклом Хасенстабом, як повідомляє investmentweek.co.uk, втратили згадану суму протягом одного дня після поразки Маурісіо Макрі на президентських виборах. Після цих новин на вихідних інвестори залишили активи, побоюючись повернення до популістського правління Пероні, яке у жовтні минулого року призвело до падіння курсу песо на 20%. Хасенстаб був одним з найбільших покупців аргентинського боргу, купивши понад три його чверті у травні 2018 року — на $3 млрд. 

Franklin Templeton — не єдина група, яка зазнала збитків у результаті розпродажу боргу Аргентини. Дещо менше, але таки втратили і відомі компанії Ashmore Group, Fidelity, BlackRock, T.RowePrice та Pimco. До слова, у 2013 році Franklin Templeton став одним із найбільших власників єврооблігацій України і потім стрімко вийшов із них після реструктуризації 2015 року, зазнавши збитків.

Облігації США

Прибутковість 30-річних облігацій Казначейства США вперше протягом останнього року впала нижче 2% на фоні побоювання глобальної рецесії, повідомляє Reuters. Тобто інвестори вважають, що ВВП США у середньому зростатиме менше, ніж на 2% протягом наступних 30 років. Падіння нижче порогу у 2% призвело до того, що вся крива прибутковості Казначейства виявилася нижчою за офіційні відсоткові ставки. Інверсія, яка історично сигналізувала про рецесію, що насувається, спровокувала великий перехід інвесторів у державні цінні папери, посиливши падіння прибутковості облігацій, згідно зі звітом Токійської групи з маркетингу.

$100 млн на лікувальні технології

Британський стартап Juvenescence (Юність), який об’єднує компанії, що розвивають технології лікування, у ході раунду "B" залучив $100 млн, повідомляє wsj.com. Одним із найщедріших інвесторів Juvenescence став австралійський мільярдер, співзасновник IT-компанії Atlassian Майк Кеннон-Брукс із внеском у $10 млн. 

Juvenescence, в якій працюють 20 учених, фармацевтів, фахівців зі штучного інтелекту і фінансових експертів, у свою чергу, інвестувала у 15 компаній, включаючи каліфорнійські AgeX Therapeutics і Fox Bio, які працюють над технологією оновлення людських клітин. Керівник компанії Джим Меллон зізнався, що стартап вже зібрав «більше грошей, ніж будь-яка подібна компанія», і планує продовжувати розвиватися. За даними The WallStreet Journal, Juvenescence оцінюється у $500 млн і вже наступного року може вийти на IPO.

Рекорд Saudi Aramco

Саудівський принц Мухаммед оцінив державну нафтову компанію Saudi Aramco у $2 трлн, повідомляє Reuters. Інформація про оцінку Saudi Aramco була озвучена після того, як компанія відновила переговори з банками щодо первинного публічного розміщення акцій (IPO). Представники банків, які цікавляться цим IPO, у коментарі Reuters розповіли, що таку оцінку буде складно відстояти. Однак навіть при більш низькій оцінці IPO Aramco призвело б до створення найбільшої у світі публічної компанії. 

Про це свідчить угода купівлі Aramco контрольного пакета акцій нафтохімічної компанії Saudi Basic Industries Corp (SABIC) за $69 млрд. Після цього Aramco випустила свої перші міжнародні облігації, попит на які перевищив $100 млрд при пропозиції у $12 млрд. Нині чистий прибуток компанії становить $111 млрд, що на третину перевищує чистий прибуток гігантів галузі ExxonMobil, Royal Dutch/Shell, BP, Chevron і Total, разом узятих.