10 причин для клімат-оптимізму
Хоча глобальне потепління до кінця століття має зрости на 3-5 градусів за Цельсієм, а викиди продовжують збільшуватися, у нашої планети все ж таки є реальні причини для надії.
Минулого тижня в доповіді Всесвітньої метеорологічної організації було встановлено, що планета нагрівається швидше, ніж вважалося раніше, і до кінця сторіччя може прогрітися на 3-5 градусів за Цельсієм, що майже втричі перевищує рівень, який було встановлено Паризькою кліматичною угодою. Проте навіть на фоні цих негативних новин підстави для оптимізму існують, впевнений Кирило Шевченко, голова Правління Укргазбанку – єдиного еко-банку у країні.
Ассад Разук, виконавчий директор компанії, яка займається відновлюваними джерелами енергії в Сінгапурі, вірить, що у планети є надія. У своєму підкасті Angry Clean Energy Guy він виокремив 10 причин для оптимізму:
1. Екологічні дії посилюються
Реакція корпорацій на зміну клімату стає дедалі сильнішою, уряд нарешті теж реагує, що викликає глобальну кліматичну активність. Зниження вартості відновлюваних джерел енергії дозволяє майже усунути використання викопного палива. Але, на жаль, деякі країни про це не знають. До великих корпорацій, які серйозніше ставляться до зменшення свого впливу, належать Kellogg`s, зернова компанія, яка прагне навчити 500 тис. американських фермерів методам зменшення викидів парникових газів, і такі технологічні гіганти, як Facebook, Google і Apple, які хочуть використовувати тільки відновлювані джерела енергії для работи своїх енергоємних центрів.
У Південно-Східній Азії, єдиному регіоні в світі, де вугілля зростає в енергетичному балансі, три найбільші банки регіонального блоку – UOB, DBS і OCBC – оголосили, що зупинять будь-яке фінансування нових вугільних електростанцій.
Щодо споживачів, то попит на екологічно чисті продукти є ще однією важливою причиною. Згідно з дослідженням, проведеним дослідницькою групою Nielsen, до 2021 року чверть усіх продажів у США проводитиметься за рахунок стійких продуктів.
Тим часом уряди, включаючи Ірландію, Великобританію, Каліфорнію та Європейський Союз, які нещодавно оголосили надзвичайний стан у сфері клімату, зробили сміливі кроки, щоб обмежити викиди. В Азіатсько-Тихоокеанському регіоні лідером є Нова Зеландія. Уряд ухвалив закон, згідно з яким до 2050 року викиди вуглецю будуть зведені практично до нуля, до 2035 року будуть встановлені 100% відновлювані джерела енергії, посаджено 1 млрд дерев та інвестовано$15 млрд в інфраструктуру для транзиту, їзди на велосипеді і піших прогулянок.
2. Нафтогазова вартість капіталу зростає
Вартість капіталу для нафти і газу зростає, а це означає, що ринкова вартість не тільки енергетичного сектора Америки впала цього року, а й весь сектор тепер коштує менше, ніж акції Apple. Зниження кредитного рейтингу Exxon Mobil, однієї з найбільших у світі (в основному нафтових) енергетичних компаній, у результаті зростання вартості видобутку газу і різкого падіння ринкової вартості гігантського родовища Chesapeake в останнє десятиліття (зниження на 98%) як ознака того, що ера панування викопного палива добігає кінця.
3. Вартість відновлюваних джерел енергії все ще падає
За даними Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії, в минулому році витрати на відновлювані джерела енергії впали до рекордно низького рівня, при цьому найбільше падіння сонячної енергії скоротилося на 26%.
Разук вказав на пропозиції з будівництва сонячних парків в Дубаї, де витрати за п`ять років впали на 71%, а вартість вітру в морі знизилася на 31% – тепер це найчистіша і дешева в світі потужність базового навантаження у світі.
4. Збільшення кількості електромобілів
Кількість громадських пунктів зарядки для електромобілів збільшилася в п`ять разів за чотири роки: з менш ніж 200 тис. в 2015 році до 1 млн в 2019 році, ціна на літій-іонні акумулятори за десятиліття впала на 87%, і міста на даний час перебувають у процесі того, що переробляють все під електромобілі.
Виробники автомобілів нарешті завоювали популярність. Протягом наступних двох років буде випущено 84 моделі Volkswagen (VW), Audi, Porsche, Mercedes, Ford, Toyota, Honda, Nissan, Range Rover і Jaguar. Також такі виробники, як BMW, VW, General Motors і Peugeot, тепер пропонують електричні скутери та електровелосипеди, а не тільки автомобілі.
Але революція електричної мобільності стосується не тільки автомобілів. Тайванська фірма з виробництва електричних велосипедів Giant продає 600 тис. одиниць на рік, у той час як в розробці знаходиться 100 різних електричних літаків. Можливо, найбільш багатообіцяючим є те, що нова технологія дозволяє електромобілям повертати енергію в мережу, а не поглинати її.
Існує нова технологія, яка називається «транспортний засіб-мережа» (V2G), яка дозволяє транспорту виступати однією з форм накопичення енергії. Таким чином, батареї в автомобілі можна використовувати для подачі електрики з автомобіля в розподільну мережу і назад.
5. Кліматична тяжба
За даними Колумбійської юридичної школи, зараз тривають 1640 судових процесів проти компаній, що працюють на викопному паливі, та урядів через зміни клімату.
6. Банки усвідомлюють реальність кліматичних змін
Крім рейтингового агентства Moody’s, що розглядає питання про виключення Exxon Mobil з потрійного рейтингу, Європейський центральний банк розглядає можливість врахування кліматичних факторів при проведенні грошово-кредитної політики. Це стане величезним кроком, оскільки центральні банки безумовно мають найбільший вплив на фінансові ринки.
7. Війна з пластиком
У звіті Міжнародного енергетичного агентства, опублікованому в жовтні 2018 року, йдеться про те, що пластик та інші нафтохімічні продукти стають основною рушійною силою світового попиту на нафту, випереджаючи автомобілі, літаки і вантажівки, і до 2050 року забезпечать майже половину попиту на нафту.
Тим не менш, глобальна боротьба із забрудненням пластику може істотно знизити попит на нафту. Падіння попиту матиме наслідки для вартості капіталу нафтогазових компаній. Це означає, що вони більше не будуть займатися розвідкою нових родовищ нафти й газу і будуть поступово закриватися.
8. Лісонасадження
Хоча цього року в Індонезії, на Амазонії, в Каліфорнії та Австралії вирували лісові пожежі, багато країн світу висаджують цілі лісові плантації, щоб зменшувати вуглець та охороняти водні ресурси. Наразі у світі більше охоронюваних природних і морських районів, ніж будь-коли в історії.
Китай, Індія і Пакистан впроваджують масштабні схеми посадки дерев. Ефіопія нещодавно посадила 350 млн дерев в один день у рамках ініціативи із висадки 4 млрд дерев.
9. Пікові викиди
Згідно з даними Глобального вуглецевого проекту, у 2018 році, після найбільшого темпу зростання протягом семи років, глобальні викиди вуглецю зростатимуть набагато повільніше.
Світова економіка зростала на 3,5% на рік, а викиди – тільки на 0,8%. У 2017 році ми побачили збільшення на 1,5%, у 2018 році – на 2,1%, а зараз зростання впало до 0,8%.
10. Громадянська активність
Ще рік тому не було підстав вважати, що більша частина світу дійсно переймалася кліматичною кризою. Сьогодні можна побачити набагато більшу прихильність до рішень надзвичайних ситуацій, пов`язаних із кліматом.
Рішення з питань клімату доступні, і хоч повільно, але вірно вони впроваджуються, тож, незабаром вони будуть такими ж масовими, як і наші мобільні телефони.